Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Yetişkin Psikolojisi

3 sene önce ·Yazar: ·Yetişkin Psikolojisi için yorumlar kapalı

Yetişkin Psikolojisi

Yaşanılan travmatik olayların yansımaları, üstesinden gelmekte zorlanılan durumları, kişilik örüntüleri, geleceğe dönük kaygılar gibi konuları terapi esnasında teşhis ederek danışmanlık yapan uzmanlara yetişkin psikoloğu denmektedir. Özellikle büyükşehirlerde hayatın çok hızlı bir şekilde yaşanması, iş hayatının getirdiği sorumluluklar ya da anne veya baba rolleri, beraberinde bazı sorunları getirmektedir. Bu evrelerde yaşanılan zorluklar ile tek başına mücadele edilemediğinde ise alanında uzman bir kişiden destek almak gerekmektedir. Böylelikle yaşanılan duygusal, fizyolojik ve sosyal sorunlar azaltılarak hayat kalitesi arttırılabilmektedir. Aynı zamanda sadece sorunlar ile değil hayatla ilgili neler yapmak istediğiniz konusunda da yetişkin psikoloğu sizlere yardımcı olmaktadır.

Yetişkin Psikoloğunun Çalışma Alanları

Yetişkin psikoloğu faydası bireysel ya da grup olacak şekilde terapi yöntemleri uygulamaktadır. Ancak hangi tür terapinin uygulanacağı çalışma alanına göre değişiklik göstermektedir. Bu açıdan bireysel terapide çalışılan alanlar, depresyon, kaygı, panik bozukluk, fobi, davranışsal sorunlar, takıntılar, travma, ayrılık depresyonu, uyku sorunları, aldatma ve aldatılma, kayıp ve yas süreci, öfke sorunları, kararsızlık, somatik problemler şeklinde sıralanabilmektedir. Grup terapileri ise çift ve aileler için uygulanmaktadır. Fakat bu terapinin uygulanabilmesi için kişilerin bireysel terapi olgunluğuna ulaşmış olması gerekmektedir. Aile ve çift terapilerinde çalışılan konular ise; çatışma, şiddet, uyum sorunları, iletişim bozukluğu, kıskançlık, boşanma ve yansıması, güven sorunları, aldatma ve aldatılma sorunları, öfke kontrol problemi, kültürel farklılıklar, geniş aile sorunları, duygusal istismar, travmaların ilişkiye etkisi gibi konulardır.

Yetişkin Psikoloğundan Destek Almanın Önemi

Günlük yaşamda ortaya çıkan ve psikolojik kaynaklı olan sorunların nedenleri bazı zamanlarda anlaşılamamaktadır. Kimi zaman ise bu sorunların farkında olunmamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise uzun süredir deneyimlediğiniz sorunları, kendinizle özdeşleştirmiş olmanızdan kaynaklanmaktadır. Ancak yaşadığınız bu sorunlar hem fiziksel hem de mental açıdan bazı sonuçlar doğurmaktadır. Her ne kadar sorunlar hakkında düşünülüyor olsa da dışarıdan bir analiz almak daha etkili bir yöntemdir. Fakat bu analizin arkadaş çevresi ya da aileden ziyade daha profesyonel birinden alınması gerekmektedir. Bu yüzden uzman bir yetişkin psikoloğu ile çalışarak bu sorunlarınız için psikolojik destek almanız çok önemlidir. Ayrıca bu kişiler önyargıdan uzak bir şekilde sizleri dinlemekte ve terapiler uygulamaktadır. Bu sayede sorunlar ile daha kolay bir şekilde baş edilebilmektedir.

Yetişkin Psikoloğu Seçimi

Yetişkin psikoloğu aracılığıyla alınan psikolojik destek, büyük bir öneme sahiptir. Özellikle bu destek sürecinde yapılan değerlendirmeler, kişinin diğer insanlarla olan ilişkisini gözden geçirmesine yardımcı olmaktadır. Bu açıdan iyi bir yetişkin psikoloğu seçimi yapmak büyük bir önem taşımaktadır. Bunun için dikkat edilecek ilk konu, psikoloğun eğitim geçmişi, mesleki deneyimi ve yaklaşım şeklidir. Ayrıca destek alacağınız kişinin, ihtiyacınız olan konuda çalışıp çalışmadığına bakmalısınız. Bir diğer konu ise ulaşım ve ekonomik açılardan kolaylık sağlamasıdır. İstek ve ihtiyaçlarınıza cevap veren bir psikolog bulmanız durumunda ise güven rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Kategoriler: Makaleler

Otantik Psikoloji

Otantik Psikoloji

Psikoloji Otantik Danışmanlık Merkezi

WhatsApp