Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Psikolojik Tedaviler Ne Kadar Sürer?

3 sene önce ·Yazar: ·Psikolojik Tedaviler Ne Kadar Sürer? için yorumlar kapalı

Psikolojik Tedaviler Ne Kadar Sürer?

Psikolojik tedaviler, bireylerdeki duygusal ve davranışsal sorunları tedavi etmeye ve zihinsel sağlıklarını iyileştirmeye ve korumaya yönelik tekniklerin toplu bir adıdır. Psikoterapi sırasında zihinsel durumunuz, düşünceleriniz, duygusal yapınız ve kişilik yapınız hakkında bilgi alırsınız. Psikoterapi, hayatınızı nasıl kontrol edeceğiniz ve olası sorunlarla nasıl düzgün bir şekilde başa çıkacağınız konularında yardımcı olunur. Her biri kendi yaklaşımına sahip birkaç psikoterapi türü vardır. Size uygun psikoterapi türü, kişisel durumunuza göre seçilmektedir.

Psikolojik Tedavi Türleri

Psikolojik hastalıklar için etkili olan birkaç farklı tedavi vardır. Her biri, belirli bir hastalık veya durum için diğerlerinden daha etkili sonuçlar sağlar. Terapistler genellikle bu türlerin bir kombinasyonunu kullanır. Terapist durumunuzu ve tercihlerinizi dikkate alacak ve en etkili yaklaşımı seçecektir. Psikolojik tedavi türleri aşağıdaki şekildedir:

 • Bireysel davranışçı terapi
 • Psikodinamik psikoterapi
 • Kişisel tedavi
 • Diyalektik davranış terapisi
 • Aile terapisi
 • Kabul ve taahhüt tedavisi
 • Grup tedavisi
 • Sixtus V
 • EMDR
 • Evlilik danışmanlığı
 • Sanat terapisi
 • Oyun terapisi

Psikolojik Tedavilerin Süresi

Basit problemler için tedavi genellikle birkaç hafta sürer. Daha ciddi problemler için psikolojik tedavi süresi yıllar alabilir. Psikoterapinin süresi, zihinsel hastalık, yaşadığınız belirtiler, şikayetin ne kadar süredir devam ettiği, iyileşmesi süresinin ne kadar süre sürdüğü, yaşanılan stres, hastalığın günlük hayata etkisi ve aile ile yakın çevredeki kişilerin desteklerine göre değişmektedir.

Akıl hastalığının semptomlarını tedavi etmek için ilaç tedavisi kullanılabilir. Farmakolojik terapi genellikle psikoterapi ile birlikte kullanılır ve yatan hastalara ve ayaktan hastalara verilebilir. İlaç tedavisi ruhsal hastalıkların tedavisinde çok etkilidir.

Psikolojik Tedavi Sonrası İyileşme Belirtileri

Tedaviyle ilgili tüm iletişim ve konuşmalar hastayı güçlendirmek için iyi bir fırsattır. Doğru teknik ve doğru tedavi araçlarını kullanmak önemlidir. Katılımcıların iyileşme sürecinin kendi sorumlulukları olduğunu anlamaları için uygun tekniklerin kullanılması da önemlidir. Tedavi için geçen süre çok kişiseldir ve kişinin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve kaynaklarına bağlıdır. Önerilen seans sayısı duruma ve tedavi tipine bağlıdır.

Genel olarak, çoğu psikoterapi hastası 3 ay sonra daha iyi hissettiklerini bildirir. Bununla birlikte, depresyon ve anksiyetesi olan kişilerde daha kısa ve daha uzun süreler görülmüştür. Genellikle 1-2 ay içinde ve 3-4 kez belirgin düzelme görülür. Travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlarda, hastaların %50’sinin daha iyi hissetmek için yaklaşık 15-20 seansa ihtiyacı vardır.

Psikolojik tedavi etkileri ilaç tedavisine kıyasla daha geç görülebilmektedir. Ancak bu tedavi yöntemleri uzun vadede daha etkilidir. Bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilen bazı hastaların yaklaşık 10 ila 20 seanstan sonra daha iyi hissettiklerini söylemektedir. Sadece daha basit tedavi hizmetlerine ihtiyaç duyanlar daha kısa sürede olumlu sonuçlara ulaşabilirler. Ancak bilmelisiniz ki tedavi sadece bir sorunu çözmenin yolu değil, sonraki yaşamda yeni bir yaşamdır.

Kategoriler: Makaleler

Otantik Psikoloji

Otantik Psikoloji

Psikoloji Otantik Danışmanlık Merkezi

WhatsApp