Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Çocuklarda Stres ve Baş Etme Yöntemleri

3 sene önce ·Yazar: ·Çocuklarda Stres ve Baş Etme Yöntemleri için yorumlar kapalı

Çocuklarda Stres ve Baş Etme Yöntemleri

Stres, fiziksel, zihinsel veya sosyal olarak stresli olabilecek durumları içermektedir. Çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe, ailelerinin ve ailelerinin karşı karşıya olduğu tüm baskıları yaşamaktadır. Stres ayrıca fiziksel hastalıklardan ve aralarındaki ilişkiden de kaynaklanabilir. İnsanların duygusal zorluklar, hayal kırıklıkları, kişilerarası ilişkiler ve çevresel etkiler nedeniyle stresli olacağı bilinmektedir. Bu durum ise belirli davranış değişiklikleri, fiziksel rahatsızlıklar ve depresyon ile sonuçlanmaktadır. Bir oyun bebek ile yatan bir kız çocuğu, bu oyuncağını kaybederse stresli olabilmektedir. Aynı zamanda bir erkek çocuk için futbol topu her şeyden daha değerli olabilmektedir.

Çocuklarda Stres Nedir?

Her çocuğun strese tepkisi yaşına, kişilik özelliklerine ve zorluklarla başa çıkma yeteneklerine bağlı olarak farklıdır. Çocuklarda stres davranışsal bozukluklara veya bariz fiziksel değişikliklere neden olabilmektedir. Ebeveynlerin çocuklarını etkileyen stres belirtilerini fark edebilmesi ve olası nedenleri araştırması çok önemlidir. Genellikle, aile bilirse, bu çocuğunuzun stresi ve kaygısını gidermesine yardımcı olabilir, ancak bazı çocukların profesyonel yardıma ihtiyacı olabilir. Bu açıdan stres ve kaygı gibi sorunlar dikkate alınmalıdır.

Çocuklarda Stres Belirtileri

Çocuklarda stres belirtileri farklı biçimlerde kendini göstermektedir. Uyku kaygısı, strese veya travmatik olaylara verilen yaygın bir tepkidir. Bu açıdan çocuklarınıza, kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için aynı şekilde hisseden diğer çocuklar hakkında hikayeler anlatabilirsiniz. Akademik ve sosyal baskılar, özellikle uyum gerektiren baskılar, çocuklarda stresin ana nedenleridir. Ders dışı faaliyetler yararlı olsa da çok yoğun olmak çocukların stresli olmasına neden olmaktadır. Bazı çocuklar baskı altında fiziksel (ısırma, tekme atma veya vurma) veya sözlü saldırılar(bağırma veya adlandırma) ile stresli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda sabır gerektiren görevleri tamamlamakta zorluk çekerler.

Çocuklarda Stresle Baş Etme Yolları

Çocuklar karşılaştıkları anksiyete ve stresle etkili bir şekilde baş edemeyebilirler. Bundan dolayı çocukların dengeli olduklarından emin olunmalı ve vücudunun strese direnmesi için yeterli miktarda su içmesinden emin olunmalıdır. Çocuklara nefes alma tekniklerini öğretmek ve bunları günlük yaşamlarında uygulamak onları rahatlatacak ve stresle baş etmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarda stresle baş etme yöntemleri için birçok sağlıklı yol kullanabilir. Çocukların tek ihtiyacı olan biraz yardım ve rehberlik. Aşağıdaki yöntemlerle ona yardım edebilirsiniz:

  • Evinizi sessiz, sakin ve güvenli bir yer haline getirin.
  • Rahatlatıcı bir ev ortamı yaratın ve günlük aktiviteler oluşturun. Örneğin, aile yemekleri veya akşam oyunları çocuğunuzu endişe ve stresten kurtarabilir.
  • Çocuk dizilerini, okudukları kitapları ve oynadıkları bilgisayar oyunlarını takip edin.
  • Çocuğunuza hayattaki değişiklikleri anlatın ve olası durumları onlarla tartışın. Örneğin, yeni bir şehirde yeni bir işe başlamayı düşünüyorsanız, bu durumda çocuğunuz yeni okulu, yeni arkadaşları ve yeni evi için ne anlama geldiğini açıklayın.
  • Hayatlarında olan bir olayda kontrolü ele almalarına olanak tanıyın.

Kategoriler: Çocuk Psikolojisi, Makaleler

Otantik Psikoloji

Otantik Psikoloji

Psikoloji Otantik Danışmanlık Merkezi

WhatsApp